Kávové filtry

Nezbytným příslušenstvím pro přípravu kávy v dripperu Hario V60, Chemexu, Aeropressu či v automatickém překapávači jsou kávové filtry. Bez nich si filtrovanou kávu prostě nepřipravíte. Pro oddělení kávové sedliny a získání šálku chutné a čisté kávy potřebujete kovový, látkový či papírový filtr na kávu.

Nejprodávanější Kávové filtry

Zobrazit další

RŮZNÉ DRUHY KÁVOVÝCH FILTRŮ

Filtr je pro přípravu čisté filtrované kávy velmi důležitý. Je možné jej pořídit z různých materiálů. Největší popularitu se pyšní papírové filtry. Kovové filtry na kávu s vámi mohou vydržet do konce života. Pokud se o ně budete starat obezřetně, již nikdy nebudete kupovat spotřební papírové filtry. V posledním roce pronikly do světa filtrování látky. Vznikly tak látkové filtry, které můžete opakovaně používat a čistit si je sami.

JAK VYBRAT KÁVOVÝ FILTR

Odlišné metody přípravy kávy mají svá specifika ohledně vhodnosti kávového filtru. Především se liší tvarem, podle zvolené metody přípravy kávy a také materiálem či propustností. Pokud jste se vydali cestou překapávače V60, budou pro vás vhodné papírové filtry V60. Bílé nebo přírodní zpracování jsou typické pro Chemex filtry. Oblíbeným druhém přípravy alternativních metod je také Aeropress, pro který je potřeba filtr v kulatém tvaru.

Filtry na kávu v Hario V60 a dalších překapávačích

Papírové filtry Hario V60 vybírejte podle velikosti vašeho dripperu. Tedy filtry pro Hario V60-01, V60-02 či V60-03. Novinkou jsou filtry na kávu Love Bird ve tvaru ptáčka pro ještě veselejší přípravu kávy. Hario filtry jsou vhodné pro většinu kónických překapávačů i od ostatních výrobců dripperů na kávu.

U těchto kávových filtrů se můžete setkat s klasickým zpracováním s tradiční propustností Hario filtrů vyrobených „doma“ v Japonsku nebo zvolit papírové filtry na kávu VCF-02-100W-H z holandské Hario továrny, které mají o něco nižší propustnost - káva překapává delší dobu.

Kávové filtry pro kávu z Aeropressu a filtry pro Twist Press a Delter Coffee Press

V ručních tlakových kávovarech se používají malé kruhové filtry, které se vkládají do plastového sítka. Jsou jemné a hladké. Pro experimentování s extrakcí kávy díky nižší propustnosti filtru můžete při přípravě svého Aeropressu vložit do sítka dvojitý filtr tedy dvě kolečka filtračního papíru. Podle vaší metody přípravy kávy si zvolte originální filtry pro Aeropress, filtry na kávu pro Twist Press nebo papírové filtry Delter Coffee Press.

Filtrační papíry pro přípravu kávy v Chemexu

Už vznik ručního kávovaru Chemex je nerozdělitelně splat s chemickou laboratoří a tedy i promyšleným, osvědčeným a prostě perfektním způsobem filtrace. Pro tuto metodu byly vynálezcem Chemexu navrhnuty skládané 4 vrstvé filtry ze skládaného filtračního papíru. V nabídce najdete čtvercové přírodní filtry na Chemex nebo bělené či kulaté. Samozřejmě i ve verzi pro malý Chemex na 1-3 šálky kávy v přírodní i bílé variantě.

Papírové filtry do překapávače Moccamaster a filtry pro Clever Dripper

Firma Technivorm má dlouholeté zkušenosti s výrobou svých automatických překapávačů na kávu. Jejich Moccamaster se stal v podstatě synonymem kávovaru na překapávanou kávu. O procesu překapávání kávy vědí první poslední takže i jejich filtrační papíry jsou tím nejlepším, co do svého překapávacího kávovaru můžete vložit.

Papírové filtry o velikosti 4 sedí nejen do překapávacích kávovarů Moccamaster, ale třeba také i do překapávačů značky Wilfa a perfektní jsou pro přípravu kávy v Clever Dripperu čili „v chytráčku“. Moccamaster filtry číslo 1 se budou hodit všem vlastníkům kávovaru Moccamaster Cup One.

Kávové filtry pro přípravu Cold Brew

Oblíbenou ledovou kávu Cold Brew můžete samozřejmě připravit v „zavařovačce“ a filtrovat přes sítko. Praktické je k přípravě Cold Brew využít French Press. Ještě praktičtější je připravit si domácí Cold Brew v Toddy. V takovém případě budete potřebovat Toddyho filtry, které zaručí, že vaše osvěžující Cold Brew bude naprosto čisté.

Permanentní filtry na kávu

Filtrační papíry na kávu jsou nejpoužívanějším způsobem filtrace připravované kávy. Mají výhodu bezstarostného jednorázového použití a jsou schopné zachytit nejen i ten nejjemnější lógr, ale i kávové oleje. Káva připravená s papírovým filtrem je jasná a čistá. Existují i další a ekologicky udržitelnější způsoby filtrace kávy.

S trvalými čili permanentními filtry na kávu se zbavíte nutnosti doplňovat zásobu filtrů pro přípravu kávy. Máte jeden znovupoužitelný filtr na kávu, který stačí opláchnout a je připraven na další filtraci. Takové jsou kovové filtry na kávu z Aeropressu a to ve verzi fine nebo standard. Svůj kovový filtr může mít i váš Twist Press. Do domácího překapávače využijete plastový zlatý filtr Moccamaster permanent. Pro Chemex zvolte kovový kónický filtr.

Příprava kávy přes látkový filtr

Zaujalo vás, že s použitím papírového filtru s různou propustností nebo filtrovaná přes kovový filtr chutná stejná káva mírně odlišně? Materiál, který pro filtraci použijete má vliv na to, co se vám do šálku dostane a tedy i na výsledný pocit při pití kávy. Připravujete-li si kávu metodou Chemex, vyzkoušejte místo filtračního papíru látkové filtry na kávu. Jednak jsou opakovaně použitelné a především má káva z nich připravená originální texturu, která vaše chuťové buňky opravdu potěší.