Jako vám chléb chutná lépe ten z pekárny, jako je skvělé víno přímo od vinaře, tak nejlepší zrnkovou kávu dostanete ze své pražírny. U nás můžete ochutnat kávu z celého světa, a v té nejvyšší kvalitě. Jak to děláme? Čtěte dále.

Výroba káva vs. naše pražírna

Jakou má pražírna kávy důležitost v rámci celého dodavatelského řetězce? Mnoho z kávomilců, a také majoritní část kaváren, se pro kávu obrací na známé velkopražírny kávy. V takto velkém objemu pražení se cílí na kvantitu a uniformitu chuti.
Pak se zdá pražení kávy jako jeden z mnoha kroků výroby, bez zásadního vlivu na výsledek. Tady se, prosím, hlásíme o slovo my. Našim cílem je přinášet do vašich šálků mnohem více, než jen to „kafe, co mě nakopne“. U nás pražíme kávu, kterou si vychutnáte. Až na dno šálku.

Jedeme ve výběrovce. A vy?

Hrdě se hlásíme k třetí kávové vlně a hnutí, jež dalo vzniknout termínu „specialty coffee“ čili výběrová káva. Ona totiž ta výběrovka znamená jednak kávu exkluzivní kvality, ale také etičtější a udržitelnější kávový průmysl. A tohle maximálně rezonuje s filozofií naší firmy.

Výběrová káva je…

  • ✓ káva, co neobsahuje nepřípustné defekty, naopak dosahuje v bodovém hodnocení kvality – cuppingové skóre 80 a více bodů
  • ✓ přímo pěstována tak, aby onoho výše zmíněného skóre dosáhla, tudíž je o ni na farmách láskyplně pečováno od semenáčku po zpracovanou zelenou kávu
  • ✓ plná přirozených chutí bez aromat a dalších přísad, které vůbec nepotřebuje, protože kávovníky s výběrovkou rostly v těch nejlepších podmínkách, jaké jim farmáři dokázali vytvořit
  • ✓ originální, chuťově pestrá, sezónní, překvapivá, oceňovaná a jakmile s ní začnete, tak už vás nepustí

Má pražení kávy vliv na její chuť?

Samozřejmě! Představte si to třeba takto: kávová zrnka k nám do pražírny přistanou ve své přirozené nepražené nazelenalé barvě. To je zelená káva. Jako taková je vlastně „syrová“, neopracovaný diamant. Nyní je na nás, abychom pražením odkryli chuťový potenciál, který tato zelená zrnka v sobě mají.

Může se pražením chuť kávy zkazit?

Toho jde dosáhnout už v pár minutách. Káva se obvykle praží mezi 10-15 minutami. Přitom se rovnoměrně otáčí v bubnu naší zbožňované pražičky Giesen, která zároveň udržuje vysoké teploty ke 200°C. Jakákoliv změna od ideální křivky pražení znamená nenávratné ovlivnění chuti kávy.
Pražení kávy, to je řemeslo, umění, ale i láska k této práci a také manuální dřina (tahat ty 60 kilové pytle zelené kávy není jen tak). A přitom žádná káva není stejná jako ta předchozí, aby nám stačilo zapnout na pražičce něco jako nastavený program pražení. Vše musí být pod dozorem znalého pražiče jakým je náš Zdeněk.

Co bude v aktuální nabídce pražené kávy?

Jestli si u nás budete moct koupit kávu z Etiopie nebo Peru, o tom se rozhoduje s velkým předstihem. Pročítáme aktuální nabídky producentů výběrové kávy, žádáme si vzorky těch káv, které vyhovují všem našim požadavkům. Teprve po osobním zhodnocení vzorků kávy vytřídíme ty, které si k nám do pražírny necháme zavést.
Nabídku kávy tak určuje období roku, protože káva se sklízí v každé pěstitelské zemi v jiném termínu. Pak jsou to naše vlastní zkušenosti s kvalitou a chuťovými přednostmi jednotlivých kávových regionů, odrůd kávovníků atd. Nakonec přímá degustace vzorků u nás v pražírně a hodnocení kompletního potenciálu kávy.

Větší producenti dokáží pokrýt dodávky kávy i po celý rok. Právě díky vzájemnému dlouhodobému partnerství vám můžeme nabízet naši nejpopulárnější kávu na espresso Brazílie – Pedra Redonda.

Jak pražíme naše kávová zrnka?

Vytvoření „pražícího receptu“ pro každou kávu a jeho optimalizace při každém procesu pražení je klíčové. Na rozdíl od víceméně automatizovaných pražíren ve velkovýrobnách světových značek káv, si dáváme záležet na každé vteřině pražení. Podívejte se, jak se káva během pouhých 12 minut změní ze zelené na krásně upraženou kávu.

Pro ještě lepší vhled pod pokličku pražení se podívejte na video, kde vysvětlujeme, co se během každé fáze v průběhu pražení s kávou děje.

Z kávové pražičky, rovnou do šálku

Po vysypání čerstvě upražených zrnek z bubnu pražičky, proces změn v kávovém zrnku, pražením započatý, se stále vyvíjí. To znamená, že v každém zrnku se stále ještě dolaďují jeho chutě a aroma. Aby se káva, jak se říká – ustálila, a dosáhla nejlepší formy pro přípravu potřebuje:

  • ✓ min 3-5 dní odpočinku pro kávy pražené na filtr,
  • ✓ min 10-15 dní odpočinku pro kávy pražené na espresso.

Pravidelné pražení kávy v menším množství (srovnáno s velkopražírnami) nám dává možnost zachovat si vždy čerstvé kávy v nabídce. Dokážeme takto pružně reagovat na sezónní změny v poptávce, nebo připravit originální kávu podle kýžených požadavků kaváren a firem.

Jestli si tedy nevyberete z našich cca 16 druhů káv, které v nabídce obměňujeme, tak se můžeme domluvit i na speciálním řešení přesně pro vás, váš podnik, projekt nebo třeba svatbu? Stačí když se nám ozvete, že byste chtěli svou vlastní kávu.

Předplaťte si nás! Každý kávový předplatitel obdrží naši kávu kurýrní službou domů nebo třeba do práce a to s doručením zdarma. Bezstarostné předplatné si můžete objednat klidně na celý rok dopředu.

Vždy výběrová, vždy čerstvá, vždy vaše – Lázeňská káva ❤️

PS: Víte, že u nás pražíme rovnou 3 značky kávy? Aby si každý mohl vybrat ten „svůj šálek kávy“.